Notki

Przedstawicieli jakich zawodów jest największy niedobór na pracowniczym rynku.

<!–more–>Przez ostatnie lata pracodawcy zaczynają mieć naprawdę duże problemy z wyszukaniem dobrych ludzi na rozmaite stanowiska, aktualnie ma taki problem prawie pięćdziesiąt procent wszystkich firm. Jak można zauważyć, taka sytuacja będzie miała miejsce na całym świecie, a nasz kraj jest sporo powyżej średniej w tym zestawieniu. Wynika to z paru różnych powodów i z całą pewnością z takiej sytuacji są zadowoleni pracownicy.
Opisywane problemy z kompletowanie załogi mają obecnie przedsiębiorstwa funkcjonujące w różnych branżach, sytuacja dotyczy tak naprawdę doświadczonych pracowników fizycznych i kierowców, ale także inżynierów oraz specjalistów. Obecnie można już wręcz powiedzieć o globalnym kryzysie, gdyż skala tego zjawiska zaczęła osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich kilku lat znacznie się pogłębiając.
Wbrew opiniom i twierdzeniom, które stawiają wśród poszukiwanych profesji informatyków, to statystyki nieco inaczej wyglądają. Co prawda zatrudnienie porządnej osoby do działu IT nadal jest trudne, to w praktyce wśród badanych zawodów zajmują oni dopiero ósmą pozycję. A najciężej już od paru lat jest znaleźć wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jest jednak niezwykle duża i obejmuje sporo zawodów. Przede wszystkim szukani są monterzy, mechanicy i elektrycy, dużą popularnością cieszą się również stolarze, spawacze i osoby mające uprawnienia na wózki widłowe. We wszystkich tych branżach coraz trudniej jest z wyszukaniem zaangażowanej, kompetentnej osoby do pracy.
Kolejną bardzo poszukiwaną i niełatwą do znalezienia grupą zawodów są kierowcy z doświadczeniem, głównie samochodów ciężarowych i autobusów, a następnie inżynierowie i operatorzy maszyn. Dalsze miejsca przypadają branży gastronomicznej i usługowej – rozmaite hotele i knajpy także łatwo mieć nie będą jeśli mają w planach znaleźć profesjonalne osoby na różne stanowiska.
Aktualnie niejednokrotnie można zobaczyć w sporej ilości branż wręcz walkę o pracownika. Przedsiębiorstwa chcąc zdobyć nowych proponują coraz korzystniejsze warunki, więc dotychczasowi pracodawcy także muszą podjąć odpowiednie działania, którymi w pierwszej kolejności będą podwyżki pensji.
Możliwość komentowania Przedstawicieli jakich zawodów jest największy niedobór na pracowniczym rynku. została wyłączona