Notki

Czy automatyzacja pracy ma wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatnie parę miesięcy to naprawdę dobra sytuacja na rynkach pracy – jak pokazują dane udostępnione przez Ministerstwo Pracy, bezrobocie osiągnęło najniższy od prawie trzydziestu lat poziom. Pod koniec 2016 roku wyniosło około ośmiu procent, a spadki widoczne były w 14 ze wszystkich województw. Tego typu sytuacja dla pracodawców będzie oznaczała, że mogą pojawić się u nich problemy ze znalezieniem dobrych pracowników.

Z całą pewnością taka sytuacja jest mocno widoczna w branżach technologicznych, tam już od kilku lat pracownicy są przyzwyczajeni do tego, że to oni dyktują warunki. Jednak taka sytuacja ma ostatnio miejsce w zupełnie nowych branżach, między innymi w obszarach, w jakich jeszcze do niedawna warunki dyktowały firmy.

Sytuacja tego typu może być bardzo korzystna nie tylko dla pracowników, ale także dla naszej gospodarki, jaką będzie rozruszał wzrost wypłat. Dodatkowo coraz większą rolę ogrywają różne benefity, którymi pracownicy są kuszeni. Można do nich między innymi zaliczyć karty sportowe, opiekę zdrowotną czy też pakiety ubezpieczeniowe dla całej rodziny.

Co ważne, tendencje w naszym kraju są całkowicie inne, niż w reszcie świata, gdzie jest obserwowany regularny wzrost poziomu bezrobocia. Jak pokazują światowe dane już w bieżącym roku liczba ludzi bez stałej pracy może sięgnąć poziomu nawet 200 milionów. Najważniejszym powodem tego typu problemów jest gorsza koniunktura gospodarcza.

Pomimo tez licznych osób, technologiczny rozwój i coraz większa automatyzacja nie wpływają zbyt mocno na poziom bezrobocia. Takie hasła usłyszeć już można od dziewiętnastego wieku, a nadal mimo używania ogromnych ilości urządzeń i maszyn pracownicy cały czas są potrzebni. Natomiast faktycznie tak jest, że zaawansowane technologie mogą spowodować wymieranie pewnych profesji i tworzenie się zupełnie nowych.

Ilość takich nowych zawodów w ostatnich latach bardzo dynamicznie rośnie, albo korzystają one w bezpośredni sposób z nowoczesnych technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Dlatego też coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc mieć atrakcyjne zatrudnienie inwestować muszą w swój rozwój i nie bać się zmian.

Możliwość komentowania Czy automatyzacja pracy ma wpływ na poziom bezrobocia. została wyłączona