Notki

Czy automatyzacja pracy ma wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatni okres czasu to coraz bardziej optymistyczna sytuacja na rynkach pracy – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia uzyskał najniższy poziom od 1991 roku. W październiku bieżącego roku miało wartość 8,2 procenta, a jakieś spadki były widoczne w 14 ze wszystkich województw. Sytuacja taka oznaczać będzie dla pracodawców, że mogą mieć oni coraz więcej problemów ze znalezieniem odpowiednich ludzi.

Na pewno tego typu sytuacja jest widoczna w branżach związanych z nowymi technologiami, tam już od kilku lat pracujący tam ludzie są świadomi tego, że to oni dyktują warunki. Lecz dość podobna sytuacja ma ostatnio miejsce w coraz to nowych branżach, również w obszarach, w jakich jeszcze całkiem niedawno warunki dyktowały firmy.

Sytuacja tego typu jest bardzo korzystna nie tylko dla pracowników, lecz również dla naszej gospodarki, jaką może rozruszać wzrost pensji. Dodatkowo coraz większe znaczenie mają dodatkowe benefity, którymi kusi się pracowników. Można do nich między innymi zaliczyć karty sportowe, prywatną opiekę zdrowotną czy też ubezpieczeniowe pakiety dla pracowników i ich rodzin.

Co ciekawe, trendy w naszym kraju przedstawiają się zupełnie inaczej, niż na całym świecie, gdzie obserwowany jest ciągły wzrost wysokości bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że już w bieżącym roku liczba osób nie mających stałego zatrudnienia osiągnąć nawet poziom nawet 200 milionów. Najważniejszym powodem tego typu problemów jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Wbrew tezom wielu ludzi, technologiczny postęp i zwiększająca się automatyzacja nie mają wielkiego wpływu na wysokość bezrobocia. Tego typu hasła usłyszeć już można od XIX wieku, a w dalszym ciągu pomimo używania ogromnych ilości najróżniejszych urządzeń pracowników nic nie zastąpi. Faktem jest natomiast to, że nowoczesne rozwiązania technologiczne powodują znikanie pewnych profesji i powstawanie zupełnie nowych.

Ich liczba w ostatnim czasie rośnie bardzo szybko, albo bezpośrednio korzystają one z technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z takich też powodów widoczna jest coraz bardziej decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc mieć atrakcyjne zajęcie inwestować muszą w swój rozwój i nie bać się zmian.

Możliwość komentowania Czy automatyzacja pracy ma wpływ na poziom bezrobocia. została wyłączona