Notki

Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatnie miesiące to coraz lepsza sytuacja na rynku pracy – jak pokazują statystyki podane przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia osiągnął najmniejszy od prawie trzydziestu lat poziom. W październiku wyniosło 8,2 procenta, a jakieś spadki widoczne były aż w 14 województwach. Sytuacja taka dla pracodawców będzie oznaczała, że będą oni mieli pewne problemy z wyszukaniem odpowiednich ludzi.

Na pewno tego typu sytuacja występuje w branżach technologicznych, w nich już od kilku lat pracownicy są świadomi tego, że to właśnie oni mogą dyktować. Jednak identyczna sytuacja pojawia się ostatnio w coraz to nowych branżach, również w obszarach, w których całkiem niedawno jeszcze warunki dyktowali pracodawcy.

Tego typu sytuacja może być korzystna nie tylko dla samych pracowników, lecz i dla całości gospodarki, jaką może napędzić odpowiedni wzrost wynagrodzeń. Oprócz tego coraz większą rolę ogrywają dodatkowe benefity, jakimi pracownicy są kuszeni. Zaliczyć do nich między innymi można karnety do obiektów sportowych, opiekę zdrowotną czy pakiet ubezpieczeń dla pracowników i ich rodzin.

Co ciekawe, trendy w naszym kraju są zupełnie inne, niż w innych krajach, gdzie jest obserwowany ciągły wzrost wysokości bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że w roku 2017 ogólna ilość osób nie mających stałego zatrudnienia może osiągnąć poziom blisko 200 milionów. Najważniejszą przyczyną takich problemów jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Pomimo tez licznych osób, rozwój technologiczny i zwiększająca się automatyzacja nie mają wielkiego wpływu na poziom bezrobocia. Tego typu hasła często się słyszy od dziewiętnastego wieku, a nadal pomimo używania ogromnych ilości najróżniejszych maszyn pracownicy dalej są niezbędni. Natomiast rzeczywiście tak jest, że zaawansowane technologie powodują wymieranie pewnych profesji i powstawanie innych.

Liczba nowych zawodów w ostatnich latach bardzo dynamicznie rośnie, albo bezpośrednio korzystają one z technologii, albo zapewniają jej odpowiednią obsługę. Z tego też powodu coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zajęcie inwestować powinny w swój rozwój i nie obawiać się zmian.

Możliwość komentowania Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na poziom bezrobocia. została wyłączona