Notki

Kiedy przychodzi pora na to, żeby się przekwalifikować.

W miejscu pracy większość osób spędza większość swojego życia, niejednokrotnie jest to nawet do kilkunastu w ciągu dnia. Z tego też powodu to, jak jak czujemy się w pracy w dużym stopniu się odbija na innych rzeczach, wypoczynku czy relacjach z przyjaciółmi oraz rodziną. Zbyt duży stres i napięcie wpływają bardzo negatywnie również na zdrowie danego pracownika.
Jeżeli sytuacja staje się nie do zniesienia, to być może najwyższy czas zastanowić się nad zmianami, niekiedy takie ryzyko trzeba wręcz podjąć. Przede wszystkim należy mieć pewność, czy problemy sprawia szef, u którego się jest zatrudnionym, czy to co robi się w pracy. W pierwszej sytuacji można powiedzieć o toksycznym pracodawcy, i to tak naprawdę u niego nie będą odpowiadać warunki na jakich się jest zatrudnionym, wykonywane obowiązki czy wysokość pensji.
Jeżeli natomiast dana osoba bez względu na warunki, w jakich pracuje nie daje rady cieszyć z tego, co ma robić, to wówczas będzie się miało do czynienia z toksycznym zawodem. W takich przypadkach pracownik nie widzi żadnych pozytywów, brakuje jakiejkolwiek motywacji do dalszego rozwoju i planowania swojej zawodowej przyszłości.
W pierwszej sytuacji często wystarczy poszukać innej firmy, żeby sytuacja wróciła do normy. Przypadek drugi wiąże się ze zmianą zawodu, co wcale nie oznacza, że trzeba będzie wszystko zacząć od samego początku, a dotychczasowe umiejętności idą w odstawkę. W wielu przypadkach właśnie wcześniejsze doświadczenia bywają bardzo pomocne podczas wykonywania nowego zawodu.
Obawę części pracowników może budzić czas, jaki będzie potrzebny do pełnej zmiany swojego zawodu. Tu dokładne reguły nie są określone, dużo będzie bowiem zależało od tego, jakie się ma plany na przyszłość. w bardziej specjalistycznych zawodach może być nawet potrzebne kilka lat do osiągnięcia biegłości, ale w niejednym przypadku może wystarczyć parę miesięcy.
Istotną rzeczą jest także to, kto będzie pomagał w ustaleniu swojej przyszłości zawodowej, czy samemu to zrobić, czy jednak zwrócić się po fachową pomoc. Można zastanowić się nad rozmową z zawodowym doradcą, często także w urzędach pracy można uzyskać możliwość skorzystania z pomocy.
Możliwość komentowania Kiedy przychodzi pora na to, żeby się przekwalifikować. została wyłączona