Notki

Przedstawicieli jakich zawodów jest największy niedobór na pracowniczym rynku.

<!–more–>W ostatnich latach przedsiębiorstwa zaczynają mieć zwiększające się problemy z zatrudnieniem dobrych ludzi na rozmaite stanowiska, aktualnie jest to blisko 45 procent firm. Jak można dostrzec, taka tendencja występuje w wielu państwach, zaś Polska jest znacznie powyżej średnich wyników w ogólnej statystyce. Będzie to skutkiem paru różnych powodów i z pewnością z takich okoliczności są mocno zadowoleni pracownicy.
Opisywane problemy z zatrudnieniem zaczynają mieć firmy z różnych branż, sytuacja między innymi dotyczy wykwalifikowanych kierowców i pracowników fizycznych, ale także inżynierów i specjalistów. Obecnie powiedzieć już wręcz można o światowym kryzysie, gdyż zakres tego zjawiska zaczął osiągać mocno niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich kilku lat znacznie się pogłębiając.
Wbrew powtarzanym opiniom, które stawiają pośród najbardziej poszukiwanych zawodów informatyków, to statystyki pokazują co innego. Co prawda znalezienie dobrej osoby do działu IT bez przerwy nie jest łatwe, to jednak wśród badanych zawodów plasują się oni dopiero na ósmym miejscu. A najciężej już od paru lat jest zatrudnić wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jednak jest bardzo duża i obejmuje dużo zawodów. W pierwszej kolejności poszukiwani są monterzy, mechanicy i elektrycy, sporym wzięciem cieszą się także spawacze, stolarze oraz osoby mające uprawnienia na wózki widłowe. We wszystkich tych branżach bardzo trudno jest z wyszukaniem kompetentnej, zaangażowanej osoby do pracy.
Następną dość mocno szukaną i niełatwą do znalezienia grupą pracowników są kierowcy, głównie samochodów ciężarowych i autobusów, a następnie inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Dalsze miejsca przypadły w udziale branży gastronomicznej i usługowej – różnorakie hotele i restauracje także łatwo mieć nie będą jeśli zamierzają zatrudnić rzetelne osoby na rozmaite stanowiska.
Biorąc pod uwagę sytuacje niejednokrotnie zauważyć można w wielu branżach wręcz walkę o dobrych pracowników. Przedsiębiorstwa jakie chcą pozyskać nowych proponują naprawdę atrakcyjne warunki, więc obecni pracodawcy także są zmuszeni do podjęcia odpowiednich działań, którymi przede wszystkim będą podwyżki wynagrodzeń.
Możliwość komentowania Przedstawicieli jakich zawodów jest największy niedobór na pracowniczym rynku. została wyłączona