Notki

O czym należy pamiętać przy szukaniu swojego pierwszego pracodawcy.


O tym, w jaki sposób rozwinie się czyjaś zawodowa kariera w dużym stopiu będzie zależało od tego, gdzie się będzie zaczynać na samym początku. Z tego też powodu przez ostatecznym wyborem należy się dobrze zastanowić, czy na pewno właśnie tam będzie miejsce, o którym się będzie marzyło. W praktyce nie za każdym razem będzie możliwość wyboru, ale niekiedy będzie lepiej poszukać odrobinę dłużej niż narzekać później na niewłaściwą decyzję.

W pierwszej kolejności trzeba trochę się zapoznać z firmą, do której się aplikuje, ocenić jej pozycję rynkową i to, co do tej pory udało się jej osiągnąć. Należy się również zorientować, jak jest oceniana jako pracodawca i jakie warunki pracy w niej panują. Tutaj wyśmienitym źródłem tego typu informacji mogą być przede wszystkim aktualni i przeszli pracownicy, którzy mogą wiele ciekawego powiedzieć o swoim miejscu pracy.

Rzecz jasna najważniejszym kryterium w czasie wyboru pierwszego pracodawcy jest wynagrodzenie, i raczej długo nie zmieni się nic w tym zakresie. Wiadomo, że rozpoczynając pierwszą pracę początkowo pułap zarobków nie będzie zbyt wysoki, ale najlepiej się związać z firmą, jaka może dać jakieś możliwości.

Jednak w ostatnim czasie zwiększająca się ilość kandydatów w czasie podjęcia ostatecznej decyzji bierze także pod uwagę czynniki pozapłacowe. I niejednokrotnie to właśnie takie dodatki są istotnym argumentem w zachęceniu odpowiednich chętnych. Dlatego też podczas rozmów warto zorientować się, co oferuje dana firma, a w pierwszej kolejności zastanowić się dobrze, które będą dla nas istotne.

O ile rozpoczynając pierwsze lata to czas intensywnej nauki, to potem wielu pracowników może stanąć w miejscu ze swoim rozwojem. Warto więc podczas składania dokumentów zorientować się, jakie i w tym obszarze będą możliwości, czy wybrany pracodawca zapewni kursy i szkolenia dopasowane do preferencji i potrzeb konkretnego pracownika.

Na sam koniec trzeba też wspomnieć trzeba także wspomnieć o atmosferze i klimacie które panują w nowym miejscu pracy. Przecież spędza się w niej prawie jedną trzecią swojego życia, tak więc dobrze by było, aby ten czas nie był kolejnym przykrym, niewdzięcznym obowiązkiem. Tak więc i o ten aspekt trzeba się dowiedzieć, jeśli się będzie szukało swojej pierwszej pracy.

Możliwość komentowania O czym należy pamiętać przy szukaniu swojego pierwszego pracodawcy. została wyłączona